5 راز موفقیت راجر فدرر
دسته بندی: رشد و ارتقاء فردی

راجر فدرر و 5 راز برای موفقیت های چشمگیرش

انتظار نمی‌رود که یک بازیکن 36ساله بتواند در کسب مقام قهرمانی در اکثر مسابقات رکورد زده باشد و 10% از تمامی مسابقات گرند اسلم را برنده شده باشد. او همیشه در طول مراسم اهدا جایزه غرق در شادی و اشک می‌شود و نشان می‌دهد که چقدر این عناوین برازنده اوست اما این موفقیت ها از کجا نشات می‌گیرد.

فدرر یک ورزشکار فوق العاده است که تمام عمر خود را صرف بازی تنیس کرده و به طرز خستگی ناپذیری در این سال ها کار و تلاش کرده تا عنوان بزرگترین بازیکن تنیس را در اختیار بگیرد.

“وقتی شما بهترین ها را در زندگی تان انجام دهید، واقعا نمی‌خواهید آن را از دست بدهید و تنیس برای من همین گونه است.”

بیش از سال هاست با تماشای مسابقات، مصاحبه ها و خواندن کتاب ها، اسرار مفید بی شماری را از راجر فدرر یاد گرفته ام، که می‌توانیم برخی از این اسرار را در زندگی شخصی خودمان بکار بگیریم. در این جا به پنج تا از اسرار کاربردی و درجه یک می‌پردازیم:

1. بپذیرید که باید سخت کار و تلاش کنید.

بعد از بازی های ویمبلدون2016، فدرر اعلام کرد که تا پایان سال دیگر در هیچ رقابتی شرکت نخواهد کرد و تصیم گرفت تا بهبودی جراحت زانویش استراحت کند.

در سال  2017به طرز تماشایی به عرصه رقابت ها بازگشت. او سال خود را با مسابقات تنیس آزاد استرالیا آغاز کرد و در فینال این رقابت ها حریف قدر و اصلی خود، رافائل نادال را در پنج ست هیجان انگیز شکست داد.

در طول تورنمنت، خبرنگاران از فدرر پرسیدند با توجه به جراحت اخیر، بالا رفتن سنش و عدم حضور در چندین رقابت چطور توانسته در این مسابقات بهتر از قبل ظاهر شود. جوابش بسیار ساده بود:

بپذیرید که باید سخت کار وتلاش

” با تیمم بسیار سخت کار می‌کردم و تلاش می‌کردم که سخت ترین کارها را انجام دهم.”

خبرنگاران انتظار چنین پاسخ ساده ای را نداشتند و در پی یافتن راز واقعی بودند که تنها پاسخی که دریافت کردند این بود که”تیمم به سختی برایم تلاش می‌کردند و توانستیم به سادگی انجامش دهیم. هیچ راهی جز سخت تلاش کردن وجود نداشت و ما آن را پذیرفتیم.”

یک دلیل پنهان برای این که راجر فدرر مرد شماره یک باشد وجود دارد (این قضیه من را یاد راز الون ماسک می‌اندازد: در هر ساعت از بیداری، سخت کار کنید.) کار سختی که به طور مداوم انجام می شود پایه و اساس موفقیت در هر حرفه است.

برای اینکه از بقیه یک گام جلوتر باشید باید سخت کار کنید و باهوش تر و سریع تر از دیگران باشید.

ترجمه و گردآوری: واحد تحقیق و توسعه دفتر مطالعات و پژوهش های علی شیخ زاده

2. فکر کنید و برای بلند مدت برنامه ریزی کنید.

در طول دوران ورزش حرفه ایش، فدرر همیشه در برنامه هایش بسیار سنجیده و دقیق عمل کرده. در ترنمنت های سال 2017  او فقط در 12رقابت شرکت کرده (و نادال 18مسابقه داده) و در یکسری از رقابت ها شرکت نکرده و به جای آن تمام تلاش خود را برای شرکت در تور جهانی ATP گذاشته که چندین سال است در آن شرکت می‌کند. او سال خود را با 7 عنوان پیروزی (که 2تای آن پیروزی در مسابقات گرند اسلم بوده) و فقط 5 شکست به پایان رسانده.

به سرعت روی اولویت ها متمرکز شوید و به هر موقعیت و فرصتی که خارج از اهداف بلند مدت شماست نه بگویید. شما با اهداف بلند مدت تان به موفقیت می‌رسید نه با سرعت و عجله در کارها. “شما باید برنامه بلند مدتی را که برای خود چیده اید باور کنید اما به اهداف کوتاه مدت هم نیاز دارید تا با انگیزه بمانید.”

تفکر روی اولویت های سخت و دشواری که فدر در برنامه های بلند مدتش قرار داده بود باعث شد که او در اکثر مسابقات گرند اسلم پیروز میدان باشد و بتواند مسابقات زیادی را پیش روی خود قرار دهد.

3. مدام در پی تکامل و پیشرفت باشید.

تقریبا  5 سال فاصله بین مسابقه ویمبلدون 2012 و مسابقات آزاد استرالیا 2017وجود داشت. در این سال ها، او در رتبه بندی ها بعد از نواک جوکوویچ قرار داشت و 3 فینال را در این مدت از دست داد.

تا سال 2012، او در 17 رقابت بزرگ موفق به کسب مقام اول شده بود و در تمام مدت بهترین تنیسور جهان بود اما اگر تصمیم می‌گرفت که خود را بازنشسته کند هیچ کس حق سرزنشش را نداشت. او همیشه، سرش را پایین می‌انداخت و مدام با بهبود و پیشرفت در بازی هایش ضربه محکمی به مخالفانش می‌زد.

در سال 2017یک ورژن کاملا متفاوت نسبت به سال 2012 از فدرر به عرصه رقابت ها برگشت. با بازگشتش به میادین مسابقه نشان داد که قدرت تهاجمی خود را بالا برده. او به جای استفاد از ضربه اسلایس که امضای او در بازی هایش بود، بازی را با ضربه بک هند یک دستی آغاز می‌کرد. فدرر با افزایش غریزه جنگجویی خود، سریع تر و زیرک تر شده بود.

“چیزی که در این سال ها فکر می‌کردم قادر به انجامش هستم بازی کردن در تمام شرایط بوده است، هم با وجود درد و هم با مشکلات پیش رو ”

با توجه به سنش، فدرر نوع فعالیت ها و ذهنیتش را برای حفظ آمادگی بدن خود تنظیم کرده است:

مهارت هایی را ارتقاء دهید که باعث افزایش استعدادهایتان

” وقتی که پا به سن می‌گذارید و بزرگ تر می‌شوید، نسبت به انجام فعالیت ها محتاط تر می‌شود تا به بدن خود آسیبی نرسانید. اساسا به درخواست شما من فقط نیمی از روز را تمرین می‌کنم، چون برای من هیچ منفعتی ندارد که همه روز فعالیت کنم، زیرا می‌دانم که در نهایت به خاسته ام می‌رسم و اگر به آن نیاز پیدا کنم حتما آن را خواهم داشت.”

4. مهارت هایی را ارتقاء دهید که باعث افزایش استعدادهایتان می‌شود.

یکی دیگر از رازهای کارآمد و مفید در حرفه ی راجر فدرر، توانایی او برای ارتقاء مهارت هایی ست که باعث افزایش استعدادهایش به عنوان بازیکن تنیس می‌شود.

ترجمه و گردآوری: واحد تحقیق و توسعه دفتر مطالعات و پژوهش های علی شیخ زاده

او خود را یک آموزنده باهوش و سریع می‌داند، که می‌تواند مهارت های خود را خیلی زود ارتقاء و پرورش دهد:” یکی از بزرگترین نقات قوت که فکر می‌کنم در شخصیت من وجود دارد این است که می‌توانم به سرعت یاد بگیرم. اصلا لازم نیست که یک موضوع را 10تا50 بار به من بگویید تا متوجه آن شوم، کافی است که فقط دو یا سه مرتبه آن را به من گوش زد کنید.”

از جوانی، فدرر و پیر پاگانینی- مربی بدنسازی فدرر که نزدیک به دو دهه است که او را همراهی می‌کند-سخت تلاش کردند تا فدرر را به سرعتی که در حاضر دارد برسانند که این امر یک مهارت بسیار مهم در بازی تنیس به شمار می‌آید. به گفته پاگانینی: در زمین بازی 90% سرعت، در اولین سه گام مفید است و سپس شما با توپ تنیس بازی می‌کنید.”

“شما باید بسیاری از کارها را قربانی هدفتان کنید و گاها برای جوایز کوچک هم تلاش کنید اما باید بدانید که تلاش در جهت و راستای درست جوایز و افتخارات به سمت شما خواهد آورد.”

مهارت هایی را که برای بهتر شدن در کارهایتان به آن نیاز دارید، شناسایی کنید و مدام در پی یاد گیری و پرورش آن مهارت ها باشید.

 

5. استراحت کلیدی ترین فاکتور برای کارآمدتر شدن است.

فدرر معمولا در تورهای رقابتی همسر و چهار فرزند خود را به همراه می‌برد. او سعی می‌کند که تعطیلاتش را بعد از مسابقات اسلم و دیگر تورنمنت ها از دست ندهد و به استراحت بپردازد. او معمولا هر شب 11تا 12ساعت می‌خوابد.

استراحت کلیدی ترین فاکتور برای کارآمدتر شدن

ریکاوری یکی از فاکتورهای طول عمر برای ورزش حرفه ای است و فدرر این را به خوبی می‌داند:” اگر در پی رسیدن به یک هدف بزرگ هستید، گاهی اوقات باید صبرکنید تا قدرتمند شوید. من همیشه این کار را در راستای ورزش حرفه ایم انجام می‌دهم.” استراحت و ریکاوری یک فاکتور کلیدی برای حرفه ما است. اگر بعد از اتمام یک رقابت بزرگ به سرعت وارد پروژه جدید رقابتی شوید مطمئنا با شکست مواجه خواهید شد.

گاهی اوقات بهترین رویکرد این است که یک گام به عقب بردارید و آموخته های خود را بسنجید، تامل کنید و بهبود پیدا کنید.

و مثل فدرر، بعد از اینکه به نتیجه دلخواهتان رسیدید بهتر است به خودتان استراحت دهید و خود را بازیابی کنید و برای پروژه جدید آماده شوید.

ترکیب منحصر به فرد استعداد، کارایی و اخلاق کاری فدرر را تبدیل به یکی از موفق ترین ورزشکاران جهان کرده است.

ومن معتقدم که در سال های پیش رو تاریخ از به نقل از او می‌نویسد.

” وقتی شما در کاری خوب و حرفه ای باشید، همه چیز را برای خود ساخته اید.”

ترجمه و گردآوری: واحد تحقیق و توسعه دفتر مطالعات و پژوهش های علی شیخ زاده
منبع اصلی: http://www.dansilvestre.com/author/danatdansilvestre/

برای دانلود pdf این مقاله جذاب کلیک کنید.

بازدیدها: 818

1+

ارسال نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *