اگر کارمند فروش هستید، این ۵۰ نکته برای شما معجزه خواهد کرد
دسته بندی: بازاریابی

اگر کارمند فروش هستید، این ۵۰ نکته برای شما معجزه خواهد کرد

 کارمند فروش یکی از شغل‌های دپارتمان فروش بوده و بیشتر رابط بین شرکت و مشتریان است. این شغل را می‌توان یکی از کلیدی‌ترین بخش‌های دپارتمان فروش به شمار آورد. کارمند فروش جهت پیگیری امور فروش اغلب با مشتریان در ارتباط است. دانستن شرح شغل کارمند فروش کمک به سزایی در کارآمد شدن چرخه فروش می‌کند.

پیگیری امور فروش، گرفتن تماس، ثبت و صدور پیش فاکتور و فاکتورهای فروش و …. از جمله وظایف یک کارمند فروش می‌باشد که زیر نظر مدیر واحد فروش مشغول به فعالیت است.
کارمند فروش اگر بتواند به راحتی با مشتریان ارتباط برقرار کند، چرخه حرفه‌ای فروش کماکان به کار خود ادامه خواهد داد ولی اگر این ارتباط قطع شود زحمات سایر بخش‌های گروه فروش نیز به هدر می‌رود، بنابراین باید توجه ویژه‌ای به این شغل نمود.

 

از این رو با توجه به اهمیت این شغل این ۵۰ نکته  نکته می تواند در کارتان دگرگونی های بزرگی ایجاد کند!

۱-محصول و یا خدمات خود را بهتر از هر شخص دیگری بشناسید و از تمام زوایا آن را بررسی کرده تا بتوانید هرگونه سؤال و ابهامی را پاسخ دهید

۲-عاشق محصولتان باشید. زمانیکه در موردش صحبت می‌کنید سرشار از انرژی مثبت باشید و بگذارید دیگران عمق این احساس را بفهمند. یادتان باشد مشتریان حتماً این موضوع را حس خواهند کرد.

۳-مردم عضوی از یک گروه خاص بودن بسیار دوست دارند!! می‌توانید از این مورد به سطح ارزشمندی از وفاداری مشتریان دست پیدا کنید.

۴- همیشه به روز باشید. ابزارهای تبلیغاتی و بازاریابی خود را بررسی کنید و برای هر کدام که از رده خارج شده‌اند، جایگزینی در نظر بگیرید.

۵- ارتباط خود را با مشتریان سابقتان حفظ کنید. هر از چندگاهی با مراجعه حضوری و یا تماس تلفنی از حال آن‌ها با خبر شوید و در ایجاد صمیمیت بیشتر بکوشید.

۶- تنها بازارهای موجود را ملاک قرار ندهید. همواره به دنبال ایجاد بازارهای جدید و ساخت الگوهای نوین فروش باشید. به یاد داشته باشید خلاقیت می‌تواند در بازارسازی بسیار مؤثر باشد.

۷- عملکرد روزانه خود را مورد بررسی قرار دهید و خودتان را با آن همسو کنید. تحولات بازار می‌تواند در این تجزیه و تحلیل مؤثر باشد.

۸- اگر حس کردید مشتریانتان کم‌تر شده‌اند، همه چیز را به دقت بررسی کنید، زیرا این مسئله زنگ خطر برای شماست. باید در سریع‌ترین زمان به رفع مشکل پیش آمده پراخت.

۹- مشتریان خود را به طور دقیق و کامل بشناسید. بدون شناخت از مشتریان نه در تبلیغات و نه در بازاریابی موفق نخواهید بود. ارتباط وسیع تری با آن‌ها برقرار کنید.

۱۰- تبلیغات متناسب با محصول و خدمات خود ا انتخاب کنید. تبلیغات بدون استفاده از راه کارهای حرفه‌ای محکوم به شکست است.

۱۱- اطلاعات مربوط به مشتریان را جمع‌آوری و طبقه‌بندی کنید و با توجه به اطلاعات طبقه‌بندی شده برای جذب و ارتباط با مشتریان برنامه‌ریزی انجام دهید.

۱۲- همیشه سعی کنید در تیم فروشتان بهترین باشید. این اتفاق اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود بتوانید هربار فروش شجاعانه تری داشته باشید.

۱۳- برای هر روز، هرهفته، هر ماه از فروشتان هدفی مشخص کنید و با تلاش آن را محقق کنید. فروش پراکنده و بی هدف در نهایت ذهن شما را پریشان و آشفته خواهد کرد.

۱۴- همواره به دنبال روش‌های نوین فروش و روانشناسی روز جامعه باشید و از همه ابزارهای به روز فروش و بازاریابی استفاده کنید. سعی داشته باشید روش‌های سنتی را با روش‌های جدید تلفیق کنید.

۱۵- نگذارید دغدغه‌های مالی و مشکلات زندگی فرایند بازاریابی و فروش مؤثر شما را تحت تأثیر قرار دهد. برای رهایی از شرایط نامطلوب خود فضایی امن در نظر بگیرید.

۱۶- نقاط ضعف و قوت خود و رقیبانتان را بشناسید. سعی کنید نقاط ضعف خود را مرتفع کنید و از طریق نقاط ضعف رقیبان از آن‌ها پیشی بگیرید.

۱۷- هرگز خود را درگیر حاشیه‌ها نکنید. حاشیه‌ها عمر کوتاهی دارند. کاملاً متمرکز بر اهدافتان باشید و نگذارید چیزی ذهن شما را مشغول کند.

۱۸- سعی کنید در دسترس مشتری هایتان باشید. این کار حس امنیت و صمیمت را در دل آن‌ها تقویت می‌کند و باعث می‌شود تا با شما روابط بهتری داشته باشند.

۱۹- پروسه‌های اداری و کاغذ بازی‌های خسته کننده جز دل زدگی و شکل گیری افکار منفی و بدبینانه در ذهن مشتری و بی‌اعتماد شدن او ندارد. امروزه، موفق کسی است که بهتر، سریع تر و مؤثرتر از دیگران خدمات رسانی کند.

۲۰- اطلاع از جنبه‌های فرعی محصول یا خدمات شما می‌تواند در زمینه جذب مخاطب و ایجاد حس اطمینان بسیار مؤثر باشد. برای مثال فرش فروشی را تصور کنید که مطلع از هنر دکوراسیون داخلی است و می‌تواند از این منظر به مشتری نزدیک شود. مطمئناً مشتری با چنین فروشنده‌ای حس امنیت در خرید بیشتری خواهد داشت.

۲۱- به اعتراضات مشتریان اهمیت بدهید و برای آن‌ها وقت بگذارید. مطمئن باشید مشتری شما از اینکه برایش ارزش و اهمیت قائل بوده‌اید لذت خواهد برد.

۲۲- توجه مشتری را به خود جلب کنید و نیازهای او را بشناسید و سپس وارد فرایند فروش بشوید.

۲۳- طوری رفتار کنید و حرف بزنید که مشتری شیفته دانستن از جانب شما شود و این تقاضا را از شما داشته باشد.

۲۴- صادقانه رفتار کنید و بگذارید مشتری عشق و علاقه شما به محصولتان را در چشم هایتان بخواند و به ادامه خرید مایل شود.

۲۵- حتماً قرارداد ببندید… در غیر این صورت به رقیبان خود کمک کرده و برای آن‌ها بازاریابی کرده‌اید.

aparat

 

۲۶- استفاده از نام کوچک مشتریان می‌تواند در ایجاد صمیمیت تأثیر شگرفی داشته باشید. البته اگر با لبخند زیبایی نیز همراه باشد تأثیر کار دو چندان خواهد شد.

۲۷- از مشتری بخواهید در مورد نیازهایش حرف بزند و در حین این کار مطالبی را بگویید که او احساس کند به محصول یا خدمات شما نیاز دارد.

۲۸- تمام تلاش خود را بکنید تا با مشتری در فضایی آرام و در زمانی مناسب صحبت کنید. در چنین شرایطی بهتر می‌توانید به سوالاتش پاسخ بدهید.

۲۹- شرایط را طوری جلو ببرید که حتی اگر مشتری احساس کرد ممکن است در انتخابش اشتباه کند بداند که شما مواظب او هستید و نمی‌گذارید تصمیم اشتباهی بگیرد.

۳۰- آدم‌ها از احترام گذاشتن لذت می برنند. برای اینکه نتیجه بهتری حاصل کنید همیشه و قبل از هر چیزی از مشتریان اجازه بگیرید.

۳۱- همیشه سر وقت در جلسات حاضر شوید و لباس مرتب بپوشید. مطمئناً آدم‌ها از دیدن آدم‌های مرتب و منظم حس خوبی خواهند داشت و مشتریان نیز شامل این قضیه هستند.

۳۲- فروشنده‌ای که بیش‌ترین آشنایی را با وضعیت مشتری خود داشته باشد، به احتمال قوی برنده معامله خواهد بود. سعی کنید تا جاییکه می‌توانید از مشتریان خود اطلاع جمع کنید.

۳۳- پرسیدن سوالات درست در زمان درست می‌تواند یک مشتری بی علاقه را علاقه‌مند کند.
سعی کنید یاد بگیرید از هر خریداری باید چه سؤالی و در چه زمانی بپرسید.

۳۴- قبل از هر ملاقات و گفت و گو، پیش بینی‌ها و اهداف خود را از مشتری بنویسید و پس از پایان گفت و گو تجربیات و نتایج حاصل شده را یادداشت کنید. این کار در بلند مدت روانشناسی بازاریابی شما را بهبود می‌بخشد و پیش بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌های دقیق تری خواهید داشت و طبیعتاً نتایج بهتری خواهید گرفت.

۳۵- بازار هدف خود و مزایای رقابتی محصولات خود با رقیبان را بشناسید و برای از بین بردن نقاط ضعف محصولتان تلاش کنید.

۳۶- بزرگ‌ترین تأثیر شما به عنوان یک فروشنده خوب، ایجاد حس نیاز و ضرورت است. زمانیکه که مشتری احساس کند در صورت عدم داشتن محصول یا خدمات شما چیز مهمی را از دست می‌دهد مایل به خرید خواهد شد.

۳۷- سعی کنید با هرکس با زبان خاص خودش صحبت کنید. مسلماً این امر باعث ایجاد حس همدلی با مشتری و صمیمیت بیش تر می‌شود.

۳۸-لبخند زدن و بشاش بودن از مهم‌ترین ویژگی‌های فروشنده است. لبخند بزنید و بگذارید احساس خوب شما به مشتریان سرایت کند.

۳۹- همیشه بیشترین تأکید و صحبتتان روی کیفیت محصول یا خدماتتان باشد. با اینکار شما به مشتریان یادآوری خواهید کرد که محصول با کیفتی به آن‌ها خواهید داد.

۴۰- بیش از اندازه سخنرانی نکنید. یک سکوت استراتژیک پس از یک پرسش مهم و یا پاسخی قاطع به سؤال یک مشتری می‌تواند در فرایند فروش بسیار مهم باشد.

۴۱- همیشه به دنبال رهایی از پارادایم‌های تکراری گذشته باشید. روش‌های جدید را تست کنید. مردم همیشه از روش‌های نو استقبال می‌کنند.

۴۲- برای فروش بیش از اندازه اصرار نکنید و در صورت عدم موافقت مشتری سعی کنید بفهمید که روند فروش کجا و به چه دلیلی متوقف شده است.

۴۳- در صورت عدم موفقیت در فروش، مشتری را معذب نکنید و سعی کنید تأثیر خوبی در ذهنش باقی بگذارید. شاید از این طریق بتوانید در نوبتی دیگر و یا به کمک همکاران با او وارد مذاکره شوید.

۴۴- این نکته را فراموش نکنید که مشخصات یک محصول برای مشتری خیلی مهم نیست بلکه چیزی که از خرید آن عایدش می‌شود برای او اهمیت دارد. پس وقت خود را با تعاریف بی تأثیر از برند تلف نکنید.

۴۵- همیشه به دنبال یک رابطه برد-برد باشید. رابطه‌ای یکسویه که فقط یکی از طرفین از بستن قرار داد سود ببرند دیر یا زود با نقض قرارداد مواجه خواهد شد.

۴۶- سعی نکنید دانش و اطلاعات خود را قبل از پرسش مشتری به رخ او بکشید. شما باید برای مشتری سؤال ایجاد کنید و پس از اینکه از شما سؤال پرسیده شد، پاسخ بدهید.

۴۷-خوب شنیدن را یاد بگیرید و بدانید که بهترین فروشندگان کسانی هستند که از بقیه گوش شنیدن بهتری دارند؛ زیرا هوشمندانه شنیدن شرط اول فروش موفق است.

۴۸- برای بستن قرارداد هرگز عجله نکنید. این کار آفت فروش است و می‌تواند روند خوب فروش شما را تحت تأثیر قرار دهد.

۴۹- غرور نداشته باشید و بدانید اولین حرف الفبای فروش رضایت مشتری است. فروش یک کار لذت بخش است و شما زمانی طعم این شادی را خواهید چشید که خرید از شما هم لذت بخش باشد.

۵۰- اگر این مقاله را تا اینجا دنبال کرده‌اید یعنی هدف زندگی شما فروش است. این را فراموش نکنید و هم چنین فراموش نکنید یک فروشنده خوب می‌تواند هرچیزی را بفروشد.

بازدیدها: 264

0